Prečo Hurmi Kaki?

    Stretávam sa často s ľuďmi, a poslednou dobou čoraz častejšie, ktorím chutia plody Hurmi kaki. Ale keďže sú v obchode pomerne drahé a nemôžu si dovoliť ich kupovať v obchode v takom množstve, ako by si želali, tak sa rozhodnú si ich sami dopestovať napriek tomu, že títo ľudia nie sú záhradkármi z praxe ani presvedčenia.
        V obchode sú drahé nie preto, že by ich ovocinári málo dopestovali, ale preto, že obchodníci si spočítali že hoci ich ľudia nekupujú v podobných cenách vo veľkom ako napríklad hrušky, tak keď ich predajú draho kilo, vyplatí sa im to rovnako, akoby ich predali lacno 20 kg, takže nemajú dôvod umelo nafúknuté ceny znížiť. Veľa ľudí si preto tak drahé ovocie ani nekúpi, alebo kúpi len raz a povie si je to fajn, ale za tie prachy to nestojí. Keby sa predávali ako za socíku 1 kg po 6 kčs, dovoz z Albánska, tak by ich potom aj ľudia veľa kupovali, pretože by sa to oplatilo.

    Sú to spojené nádoby. Ak sú drahé ľudia ich vo veľkom kupovať nikdy nebudú a keď ich nekupujú vo veľkom, tak predsa nemôžu byť lacné...
Ani zákazníkovi sa tento stav neoplatí ani ovocinárovi, jediný komu to vyhovuje je supermarket. Bude to možno trvať ešte dlho, ale postupne si ľudia vysadia tento druh do záhradiek v takom množstve, že prestane byť takým vzácnym. Ľudia si naň zvyknú od detstva a prestane to byť pre nich exotika a potom možno aj niektorý reťazec zníži ceny a ostatný ho budú nasledovať a dostane sa to do normálu. Ale kedy to bude? Možno sa toho ani mi nedožijeme. Pokiaľ sa u nás presadili broskyne, trvalo to 200 rokov. Dnes máme internet, tak to asi stihneme skôr, možno za 100 rokov, možno za 50...
    Môžete oponovať, že na naše podmienky sú stromy citlivé na zimu. Nezabúdajte však, že už máme odrody odolnejšie, navyše nemusíme striekať proti kučeravosti, či iným chorobám a škodcom. Jednou z mála, ak nie jedinou nevýhodou je tiež to, že väčšina odrôd obsahuje taníny, triesloviny a plody sú preto pred dozretím trpké, čo nie každému vyhovuje. Všetko zlé je ale na niečo dobré. Je známe, že práve hurmi kaki sú vinikajúcou prevenciou rakoviny hrubého čreva a práve v krajinách kde je tradícia pestovania konzumácie tohoto ovocia bežná sa rakovina hrubého čreva takmer vôbec nevyskytuje. A práve za túto vlastnoť vďačíme tanínom - trieslovinám. A napokon, plody po úplnom dozretí trpkosť strácajú a rozvinie sa ich prirodzená vynikajúca sladká chuť.
    Ako príklad môžu poslúžiť Ázijské hrušky - NASHI - tie sú úrodnejšie než u nás známe "klasické" Európske hruškovité hrušky. Tiež sú úplne odolné voči zime, či aspoň porovnateľné s našimi odrodami. Avšak nie sú náchylné na choroby a škodcovia ich tiež nevyhľadávajú. A i tak sú ako kusovo predávané ovocie zbytočne drahé. Podobne ako pri Hurmi kaki mnoho kupujúcich ani nevie, že sa dajú u nás bez problémov dopestovať a vyššie polohy s väčšou vlhkosťou im dokonca lepšie vyhovujú ako našim domácim odrodám. Sú predražené tiež len kvôli obchodníkom... zaradené medzi exotické drahé ovocie.

        A hurmi kaki ma fascinujú práve svojou odlišnosťou. Čo odroda to prekvapenie inakosti v spôsobe kvitnutia, chuti, odolnosti, veľkosti a charaktere plodov, vyfarbení, dobe dozrievania, či dokonca spôsobe rastu a kvitnutia a pod...

Som obchodník

        Mám vyše 70 odrôd Diospyros, a to od D. kaki, cez D. lotus po D. virginiana a mnoho ich vzájomných krížencov a hybridov. Súmedzi nimi aj veľmi odolné, aj menej odolné. Všetky však na Slovensku dokážu rásť a rodiť vo voľnej pôde, inak by som ich ani nemnožil. Samozrejme veľmi záleží ako na polohe z pohľadu kartografického, tak na umiestnení z pohľadu mikroklimatického. Niekedy stačí len pár metrov doprava alebo doľava a podmienky sú o niečo iné a môžu rozhodnúť o úspechu alebo neúspechu pestovania. Fakt je, že keď niekto má záhradu na juhu Slovenska a upozorním ho na to, že sa jedná o Diospyros kaki, ktoré bežne nezvládajú akékoľvek nízke teploty, a napriek tomu ich chce pestovať s tým, že im bude venovať zvýšenú starostlivosť, vysvetlímmu ešte aby ich vysadil radšej tak, že miesto štepenia pod úroveň pôdy a ostatné podmienky, ktoré spomínam i viac krát v ďalších článkoch, tak nevidím dôvod, prečo by nemal tieto odrody pestovať. S každým zákazníkom sa bavým na túto tému dlho, často i hodinu, ak je na to čas a je o to z jeho strany záujem. Tiež každému prizvukujem poradenstvo po telefone a cez net. Napriek tomu som sa i tak už stretol s tým, že ľudia už nezavolajú, a to dokonca ani keď sa vyskytne nejaký problém.
Naposledy som riešil reklamáciu z východu, kedy dotyčný reklamoval stromčeky Asimina triloba po troch rokoch, kedy sám priznal, že mu rástli. Bol však tak nešťastný a neodbytný, že mi prišlo jednoduchšie mu 2 Asiminy zadarmo poslať, než sa doťahovať. Bolo mi ho ľúto a chápem človeka, ktorý sa tešil na úrodu a namiesto toho mu stromček zhynul a tak občas pristúpim aj k takýmto krokom. Povedzte ktorý zásielkový katalóg alebo ovocná škôlka by takto riešila reklamáciu po troch rokoch? Môžem si to dovoliť len preto, že takýchto reklamátorov nie je veľa. Ak by to robil každý, nemohol by som tieto chúlostivejšie druhy množiť. To je zároveň dôvod, prečo sa snažím ľuďom vysvetlovať riziká.
Možno i to je odpoveď na otázku, prečo musia byť tieto stromčeky o niečo drahšie. Ťažšie sa dopestujú a častejšie sa môže prihodiť, že niekomu zahynú.
        Ľudia nie sú ochotný akceptovať, že proste určité percento uhynie a nemusí byť "vinník". Vždy hľadajú vinníka v niekom inom. Je to jednoduchšie, než hľadať skutočnú príčinu, priznať si chybu, či sa aspoň uspokojiť s teóriou pravdepodobnosti. Aby ste však zmenšili riziko úhynu na minimum, nájdete pomoc priamo na tejto stránke, na základe ktorej ma môžete kontaktovať. Nájdete tu okrem iného aj rozdelenie druhov a odrôd, ich teplotnú toleranciu, postup a obdobie vysádzania a zateplovania.  Nie je to však problém, odpovedať na akékoľvek Vaše otázky, pripomienky a postrehy. Len ma prosím kontaktujte na adrese asimina.kaki@gmail.com alebo telefonicky na číslach 0903 258405, 0905 336405. Nie vždy ma zastihnete, nie vždy Vám môžem venovať dostatok času, vždy však odpoviem na SMS, kde uvediete, čo Vás zaujíma. Najčastejšie zavolám späť.

Vďaka Vám, Slovenskí milovníci kaki!

        Napriek tomu že sme malá krajina, máme veľmi dobre našliapnuté, aby naše budúce semenáče a „odrody“ dosiahli svetovú úroveň. Výhodou je práve naša poloha medzi východom a západom a tiež aktivita našich pestovateľov a milovníkov Kaki, ktorých počet sa stále rozrastá. Určite chcem vyjadriť každému pestovateľovi svoje poďakovanie a podporu. Pochopiteľne poradenstvo osobne, telefonicky aj písomne.

        Nejedná sa mi o planú reklamu... stálo ma to mnoho času, a nemyslím len písanie týchto textov samotné, ale najmä čas, aby som mohol dostať do svojich textov obsah. Na druhej strane, na čo by som prejazdil tisíce km, vysadil tisíce stromov a zhováral sa s tisíckami ľudí, ak by som nemal odovzdať tieto skúsenosti zadarmo tým, ktorí si to zaslúžia. A tým ostatním tiež ;) Ak mám šancu skladať z čriepkov poznania mozaiku, je to zásluhou tých, ktorí mi tieto ligotavé myšlienky poskytli a mojou povinnosťou je poskytnúť ich ďalej. Ak vám niečo z toho do vašej mozaiky nepasuje, je mi ľúto. Nemusíte so mnou súhlasiť. Ľudia často klamú sami seba. Svetu je to ale jedno, on je taký aký je, nie taký aký ho chcete mať. Môžeme sa však pokúsiť ho spoločne zmeniť trošku k lepšiemu a potom sa môže viac podobať tomu, čo by sme chceli, ale nie je to zadarmo...